Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Reforma samorządowa do reformy?

09 września 2015 | Rzecz o prawie | Krystian M. Ziemski Anna Kudra
Krystian M. Ziemski
źródło: materiały prasowe
Krystian M. Ziemski
Anna Kudra
źródło: materiały prasowe
Anna Kudra
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita

Powołanie komisji kodyfikacyjnej prawa samorządowego powinno nastąpić jeszcze w tej kadencji Sejmu. Pozwoliłoby to na rozpoczęcie przez nią prac merytorycznych, niezależnie od zawirowań organizacyjnych związanych z wyborem nowego parlamentu – piszą prawnicy.

KRYSTIAN M. ZIEMSKI, ANNA KUDRA

W kontekście nasilonych prac parlamentarnych nad reformą prawa samorządowego strona samorządowa wystąpiła z wnioskiem o podjęcie inicjatywy ustawodawczej powołania komisji kodyfikacyjnej. Miałaby ona zapobiec nieprzemyślanym zmianom obowiązującego prawa oraz przygotować kompleksowy pakiet ustaw, które umożliwią samorządom skuteczniejsze realizowanie ich zadań.

Samorząd w pracach parlamentarnych

Ostatnie miesiące pokazują wzmożoną aktywność parlamentu, który w krótkim, wręcz ekspresowym tempie, przed upływem kadencji, proceduje nad wieloma inicjatywami zmierzającymi do zmian ustrojowych samorządu terytorialnego, kierując się wzniosłym hasłem XXV-lecia jego odrodzenia. Koncepcji reformatorskich jest wiele – poczynając od punktowych, zorientowanych na konkretny problem (np. prace nad projektem senackim dotyczącym nadawania statusu miasta na prawach powiatu miastom liczącym powyżej 70 tys. mieszkańców), po rozbudowane nowelizacje systemowe (np. przyjęcie tzw. ustawy samorządowej opracowanej w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji). Nadzwyczajne tempo prac legislacyjnych uniemożliwia w wielu przypadkach ich merytoryczne skonsultowanie ze środowiskiem samorządowym i rzetelną ocenę proponowanych przepisów. Ponadto ulegają one, jak w kalejdoskopie, nieustannym i niespodziewanym zmianom pod wpływem bardziej lub mniej przemyślanych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10239

Wydanie: 10239

Spis treści
Zamów abonament