Pracownik odpowie za braki, nie za procedurę
INWENTARYZACJA | Odpowiedzialność za spis z natury spoczywa na kierowniku jednostki. Nie można jej scedować na biuro rachunkowe. Nie zwolni go także powierzenie składników majątku osobom zatrudnionym w firmie.
Beata Dzierżanowska
Przepisy bilansowe mówią wprost, że za inwentaryzację w firmie odpowiedzialny jest kierownik jednostki. Czy są jednak wyjątkowe okoliczności, które zwalniają go z odpowiedzialności za inwentaryzację? Czy będzie tak w przypadku, gdy pracownicy firmy odpowiadają materialnie za zapasy w magazynie? – pyta czytelnik.
Inwentaryzacja jest jedną z obowiązkowych procedur w firmach. Co do zasady jest przeprowadzana na dzień bilansowy i ma na celu ustalenie wartości stanu aktywów i pasywów wskazanymi dla poszczególnych ich rodzajów metodami na określony dzień. Ustawa o rachunkowości (dalej: uor) w rozdziale 3 określa terminy oraz metody przeprowadzenia inwentaryzacji >patrz tabela.
Sposoby inwentaryzacji to:
- spis z natury,
- potwierdzenie sald,
- weryfikacja do odpowiednich dokumentów.
Niekoniecznie co roku
Termin i częstotliwość inwentaryzacji, uważa się za dotrzymane, jeżeli inwentaryzację:
- składników aktywów – z wyłączeniem aktywów pieniężnych, papierów wartościowych, produktów w toku produkcji oraz materiałów, towarów i produktów gotowych, określonych w art. 17 ust. 2 pkt 4 uor – rozpoczęto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta