Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadwyżka w spisie może dotyczyć także środka trwałego

07 października 2015 | Ekspert księgowego | Patryk Steidten
źródło: Rzeczpospolita

Do czasu ostatecznego wyjaśnienia przyczyny ujawnienia składnika majątku jednostka powinna ująć jego wartość w księgach rachunkowych na koncie rozrachunkowym „Rozliczenie nadwyżek".

W trakcie inwentaryzacji środków trwałych okazało się, że jeden z nich nie został wpisany do ewidencji. To istotna pomyłka, bo jest to składnik majątku o znacznej wartości. W jaki sposób ująć to zdarzenie w księgach rachunkowych? Czy są istotne różnice w tym zakresie pomiędzy krajowymi regulacjami a MSR? – pyta czytelniczka.

Braki środków trwałych w ewidencji mogą być spowodowane przez różne przyczyny. Pomyłka, błąd w dekretacji, brak kompletu dokumentów lub złe oznakowanie mogą dotyczyć nie tylko niewielkich urządzeń, ale także środków trwałych o znacznej wartości. Identyfikacja pozycji inwentaryzacyjnych i ich powiązanie z pozycjami w księgach rachunkowych bywa trudne i komplikuje wyjaśnienie różnic inwentaryzacyjnych.

Odpowiadając na zadane przez czytelniczkę pytanie, należy na samym wstępie podkreślić, że zagadnienie inwentaryzacji i sposoby rozliczania różnic inwentaryzacyjnych nie zostały uregulowane przez MSR. Jednostka jest więc zobowiązana do stosowania przepisów zawartych w ustawie o rachunkowości.

Czym jest inwentaryzacja

Inwentaryzacja to ogół czynności mających na celu ustalenie rzeczywistego stanu aktywów i pasywów danej jednostki gospodarczej na określony dzień, porównanie tego stanu ze stanem księgowym oraz ustalenie i wyjaśnienie różnic...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10263

Wydanie: 10263

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament