Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trudne sąsiedztwo restauratorów i mieszkańców

07 października 2015 | Prawo | Renata Krupa-Dąbrowska

Właściciele mieszkań sąsiadujących z ogródkami gastronomicznymi coraz częściej walczą, gdy hałas nie pozwala im spać. Niewiele mogą zdziałać.

Atrakcyjne turystycznie obszary miast to zagłębie knajpek, kawiarni i restauracji. Każda z nich chce mieć ogródek piwny. Dla mieszkańców często to prawdziwe utrapienie. Na różne sposoby walczą więc o spokój. Prawo im jednak tego nie ułatwia.

– Jedyne, co możemy zrobić, to zmierzyć poziom hałasu emitowanego przez urządzenia zamontowane w lokalu gastronomicznym, takie jak wentylatory czy klimatyzacja – mówi Iwona Seliga-Ptak z Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Krakowie. Nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy głośna muzyka, śpiew lub rozmowy są szkodliwe dla zdrowia. Nie ma ani przepisów, ani polskiej normy w tej sprawie. Jedyne, co mogą zrobić osoby, którym przeszkadza hałas, to zawiadomić policję lub straż miejską – dodaje.

Marcin Warszawski ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10263

Wydanie: 10263

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament