Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć naprawę klimatyzacji w firmie

07 października 2015 | Ekspert księgowego | Arkadiusz Radecki
źródło: Rzeczpospolita

Wszelkie wydatki związane z serwisowaniem klimatyzacji powinny zostać ujęte jako koszty działalności operacyjnej i zaliczone do usług obcych lub zużycia materiałów, w zależności od rodzaju wykonywanych prac.

Arkadiusz Radecki

Dla poprawy komfortu pracy przed okresem letnim firma zleciła montaż klimatyzacji. Urządzenia klimatyzacyjne zostały zamontowane we wszystkich pomieszczeniach biurowych budynku. Budynek jest własnością firmy i podlega amortyzacji jako środek trwały. Dostawca urządzeń zapewnia serwisowanie sprzętu. Jak powinniśmy rozliczać wydatki związane z serwisem i ewentualną naprawą klimatyzacji? – pyta czytelnik.

Sposób rozliczania wydatków poniesionych na klimatyzację jest uzależniony od sposobu zamontowania urządzeń klimatyzacyjnych. Z pytania nie wynika wprost, w jaki sposób rozwiązano to w firmie czytelnika, ale z opisu sytuacji można wywnioskować, że klimatyzacja nie została na stałe wbudowana w konstrukcję budynku. Jeśli klimatyzacja może być odłączona bez szkody dla systemu klimatyzacyjnego lub samego budynku, to przyjmuje się, że nie jest ona częścią składową tego budynku. Jednocześnie, jeśli urządzenia klimatyzacyjne spełniają kryteria określone w art. 22a ust. 1 ustawy o PIT lub odpowiednio w art. 16a ust. 1 ustawy o podatku CIT, to należy uznać je za odrębny środek trwały. Zgodnie z tymi przepisami urządzenie klimatyzacyjne powinno zostać zakwalifikowane do środków trwałych, jeśli :

- stanowi własność lub współwłasność podatnika,

- zostało nabyte lub wytworzone we...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10263

Wydanie: 10263

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament