Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sporządzenie ostatecznego sprawozdania nie zamyka możliwości jego zmiany

07 października 2015 | Ekspert księgowego | Marlena 
Mielczarek-Andrysiak
Marlena 
Mielczarek-Andrysiak
źródło: materiały prasowe
Marlena 
Mielczarek-Andrysiak
Przesłanki wartościowe i niewartościowe
źródło: Rzeczpospolita
Przesłanki wartościowe i niewartościowe

W spółkach, których rok obrotowy kończy się w połowie kalendarzowego, właśnie przygotowano roczne raporty. Zarządy mogą je poprawić, jeśli stwierdzą, że wystąpiły ku temu istotne przesłanki. Ale tylko do czasu zatwierdzenia.

W praktyce zdarzają się sytuacje, że po zamknięciu ksiąg po przeprowadzonym audycie zarząd jednostki stwierdza, że nastąpiły istotne przesłanki, aby zmienić sprawozdanie. Ważne jest przede wszystkim, aby zdążyć ze stwierdzeniem, czy te okoliczności nastąpiły przed zatwierdzeniem sprawozdania przez najwyższy organ spółki.

Zgodnie z ustawą o rachunkowości sprawozdania finansowe części jednostek podlegają obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta, który wydając opinię o badanym sprawozdaniu, daje odpowiednim organom spółki informacje o kondycji finansowej jednostki oraz stanie jej majątku. Akcjonariusze lub wspólnicy spółki na podstawie zbadanego sprawozdania decydują o dalszej strategii firmy, podziale wyniku czy też o zmianach personalnych na stanowiskach zarządczych.

Decyzja o ujawnieniu

Zarząd jednostki ocenia znaczenie informacji, jakie otrzymał po zbadaniu sprawozdania. Chodzi o podjęcie decyzji, czy dany błąd lub informację należy ujawnić w już sporządzonym sprawozdaniu i czy ma ona wpływ na sprawozdanie za kolejny rok obrachunkowy >patrz tabela. Błąd istotnie wpływający na obraz sytuacji finansowej i majątkowej firmy w badanym roku, decydujący przykładowo o dalszym istnieniu spółki, wypowiedzeniu umów kredytowych lub innych kluczowych aspektach dotyczących funkcjonowania spółki,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10263

Wydanie: 10263

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament