Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeproszą, ale przed następnymi wyborami

07 października 2015 | Rzecz o prawie | Przemysław Litwiniuk
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Przymuszenie „kłamcy wyborczego" 
do opublikowania sprostowania lub przeprosin przed dniem wyborów jest absolutnie niemożliwe 
i czyni specjalną procedurę bezużyteczną 
– zwraca uwagę konstytucjonalista.

Przepisy kodeksu wyborczego, zapewniające komitetom i kandydatom możliwość uzyskania ekspresowego orzeczenia sądowego o nakazaniu sprostowania nieprawdziwych informacji i przeprosin, często okazują się bezużyteczne. 24-godzinny tryb orzekania merytorycznego nie dotyczy bowiem egzekucji zapadłego orzeczenia, a ta w praktyce może trwać latami.

Na razie wszystko szybko

Kampania wyborcza, podczas której komitety wyborcze i kandydaci rywalizują nie tylko na rzeczowe argumenty, obfituje w tzw. procesy wyborcze. Na mocy przepisów art. 111 kodeksu wyborczego, jeżeli rozpowszechniane materiały, w szczególności plakaty, ulotki i hasła, a także wypowiedzi lub inne formy prowadzonej agitacji, zawierają informacje nieprawdziwe, kandydat lub pełnomocnik zainteresowanego komitetu wyborczego ma prawo wnieść do sądu okręgowego wniosek o wydanie orzeczenia m.in. nakazującego sprostowanie takich informacji, publikację odpowiedzi na stwierdzenia naruszające dobra osobiste oraz przeproszenie osoby, której dobra osobiste zostały naruszone. Sąd okręgowy rozpoznaje ów wniosek w postępowaniu nieprocesowym w ciągu 24 godzin. Postanowienie sądu niezwłocznie doręcza się wraz z uzasadnieniem osobie zainteresowanej oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10263

Wydanie: 10263

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament