Czy odsetki są opodatkowane VAT
Otrzymanie dodatkowych kwot z tytułu niezapłacenia przez kontrahenta należności w terminie nie jest świadczeniem wzajemnym. Ich odszkodowawczy charakter powoduje, że są poza zakresem przepisów o podatku od towarów i usług.
W życiu gospodarczym na co dzień spotykamy się z odsetkami naliczanymi czy to w ramach korzystania z usług finansowych, spóźnionych płatności, czy innych zdarzeń. W jaki sposób powinny być one rozliczane na gruncie podatku od towarów i usług?
Za spóźnioną płatność...
Odsetki kojarzone są z naliczaniem dodatkowych zobowiązań powstających z tytułu niespłaconych w terminie należności. To faktycznie ich podstawowa funkcja, którą przewiduje art. 359 § 1 k.c. Czytamy w nim, że odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej (np. umowy między stronami) albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu. Jeśli w takich przypadkach wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, to należą się odsetki ustawowe (obecnie jest to 8 proc. w skali roku).
To oznacza, że można ustalić odsetki na innym poziomie niż odsetki ustawowe. Niemniej jednak maksymalna wysokość odsetek (tzw. odsetki maksymalne) wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego NBP (obecnie stopa tego kredytu wynosi 2,5 proc.; odsetki maksymalne kształtują się zatem na poziomie 10 proc. w skali roku) – art. 359 § 21 k.c. Prawodawca zastrzega przy tym, że gdy ustalono odsetki w kwocie wyższej niż maksymalne, stosuje się odsetki maksymalne....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta