Jaki VAT na garaż
O możliwości zastosowania obniżonej stawki podatku nie powinno decydować to, czy garaż został wyodrębniony w samodzielny lokal, lecz jego przeznaczenie – uważają prawnicy.
W szczególności przy stosowaniu obniżonej stawki VAT decydować powinien związek funkcjonalny garażu z nabywanym wraz z nim domem lub mieszkaniem.
Opodatkowanie VAT dostawy garaży i miejsc parkingowych zbywanych wraz z domami lub mieszkaniami od wielu lat wzbudza istotne kontrowersje. W orzecznictwie w ostatnim czasie dominuje pogląd, jakoby decydujące znaczenie miał fakt wyodrębnienia garażu lub stanowiska postojowego w postaci osobnego lokalu (z własną księgą wieczystą).
Niezbędny jak kiedyś piwnica czy strych
Jeśli dojdzie do takiego wyodrębnienia (nawet w ramach budynku mieszkaniowego), wówczas garaż traktuje się jak samodzielne pomieszczenie gospodarcze i obejmuje jego zbycie stawką standardową (23 proc.). Kiedy jednak następuje sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym udziałem w częściach wspólnych w postaci prawa do korzystania z określonego miejsca parkingowego (a zatem niewyodrębnionego), cała transakcja uważana jest za jednolite świadczenie i korzysta ze stawki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta