Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie mleko szybko nie wyjdzie z kryzysu

07 października 2015 | Ekonomia
Eksport konieczny, ale coraz mniej opłacalny
źródło: Rzeczpospolita
Eksport konieczny, ale coraz mniej opłacalny

Tak źle w branży mleczarskiej nie było od dawna. Malejące ceny szkodzą głównie rolnikom, którzy muszą zapłacić rekordowe kary za przekroczenie limitów produkcji. Część wypadnie z rynku.

Beata Drewnowska

– Poprzednio z tak głębokim kryzysem w branży mleczarskiej mieliśmy do czynienia w latach 2008–2009 – mówi „Rzeczpospolitej" Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich (KZSM).

Szanse, że w 2015 r. mleczarniom uda się powtórzyć ubiegłoroczne wyniki finansowe, są więc zerowe. KZSM nie wyklucza nawet, że ich łączne przychody zmaleją rok do roku o blisko 2 mld zł – do ok. 28 mld zł.

Do mleczarni trafia mniej pieniędzy, bo od wielu miesięcy topnieją ceny zbytu przetworów z mleka. Szczególnie mocno staniało mleko w proszku: chude w lipcu 2015 r. było o niemal 40 proc. tańsze niż rok wcześniej.

Chiny kupują mniej

– Przetwórnie mają poważny problem, ale mogą ratować się obniżając ceny, które płacą za mleko. Dostawcy surowca nie mają gdzie szukać oszczędności – zwraca uwagę Edward Bajko, prezes Spółdzielczej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10263

Wydanie: 10263

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament