Gdy towar staje się częścią zamienną
Handel akcesoriami samochodowymi uprawnia do pełnego odliczenia VAT. Jeśli jednak zostaną one wykorzystane do naprawy firmowego auta służącego działalności mieszanej, to odliczony podatek trzeba skorygować o połowę.
Marcin Szymankiewicz
∑ Spółka zajmuje się handlem hurtowym i detalicznym częściami zamiennymi i akcesoriami samochodowymi, które sprzedaje dilerom, warsztatom samochodowymi klientom detalicznym. Od nabytych towarów spółka – czynny podatnik VAT prowadzący wyłącznie sprzedaż opodatkowaną – odlicza cały VAT wynikający z faktur ich zakupu. Zdarza się, że części zamienne są wykorzystywane do naprawy posiadanych przez spółkę samochodów osobowych (środki trwałe) służących tzw. działalności mieszanej. Czy spółka powinna skorygować podatek odliczony od tych części i akcesoriów samochodowych? – pyta czytelniczka.
Jak pisaliśmy w tekście „Handel częściami do aut z pełnym odliczeniem" („Ekspert Księgowego" z 16 września 2015 r.), jeżeli podatnik w swojej podstawowej działalności prowadzi m.in. sprzedaż detaliczną i hurtową części zamiennych, to z uwagi na to, że są one nabywane z zamiarem ich dalszej odsprzedaży (tj. jako towary handlowe), podatnik korzysta z prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych części i akcesoriów.
Należy się jednak zastanowić, jak postąpić, gdy nabycie części i akcesoriów samochodowych nastąpiło z zamiarem przeznaczenia ich do dalszej odsprzedaży (która to czynność uprawniała firmę do odliczenia 100 proc. VAT), ale część z nich zostanie wykorzystana do naprawy użytkowanych przez firmę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta