Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można parkować auto poza siedzibą spółki i odliczać 100 proc. VAT

07 października 2015 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka
Paweł 
Goś
źródło: materiały prasowe
Paweł 
Goś

Przekazanie pracownikowi samochodu służbowego do wykonania określonych przez pracodawcę zadań nie przekreśla pełnego prawa do odliczenia podatku naliczonego. 
Nie ma przy tym znaczenia, gdzie wyznaczono miejsce postoju pojazdu.

Spółka posiada samochody służbowe, z których korzystają pracownicy w celu realizacji zadań bezpośrednio związanych z prowadzoną przez nią działalnością gospodarczą. Zasady korzystania określa zarządzenie wewnętrzne w sprawie samochodów służbowych. Zgodnie z jego postanowieniami, auta przypisane są do konkretnych działów spółki. Regulamin zakazuje używania aut działowych do celów prywatnych. Spółka prowadzi ewidencję ich przebiegu oraz złożyła w urzędzie skarbowym formularz VAT-26. Ze względu na specyfikę pracy pracowników działowych oraz ograniczoną liczbę miejsc parkingowych auta mogą mieć wskazane inne miejsca garażowania/parkowania niż siedziba spółki.

Podatniczka zapytała czy jest uprawniona do odliczenia 100 proc. VAT od wydatków związanych z samochodami służbowymi wykorzystywanymi przez pracowników.

Fiskus odpowiedział, że nie. Stwierdził, że do uzyskania prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego od nabycia samochodu osobowego oraz wydatków związanych z jego utrzymaniem (takich jak np. koszty przeglądów i napraw) nie wystarczy jakikolwiek związek z działalnością opodatkowaną podatnika. Samochód musi być wykorzystywany wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Dla celów pełnego odliczania VAT ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10263

Wydanie: 10263

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament