Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Brak wszystkich ścian nie wyklucza daniny

07 października 2015 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka
Paweł 
Banasik
źródło: materiały prasowe
Paweł 
Banasik

Garaż wielostanowiskowy jako najniższa kondygnacja jest częścią budynku, a jego powierzchnia użytkowa powinna zostać zaliczona do podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Spółka jest właścicielem nieruchomości gruntowej, na której wybudowała budynek biurowo-usługowy z halą magazynową i parkingiem. Nad stropem parkingu – na wyższej kondygnacji całego obiektu – wybudowane zostały pomieszczenia biurowo-magazynowe. Na tym samym poziomie co parking znajdowały się także pomieszczenia użytkowe, osłonięte ścianami z każdej strony. Dostęp do parkingu pozostawał otwarty z uwagi na brak części przegród budowlanych wydzielających go z przestrzeni. Z pozostałych stron parking był osłonięty przegrodami budowlanymi stanowiącymi ściany całego budynku biurowo-usługowego i hali.

Firma zapytała, czy w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2008 r. niewydzielona z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych powierzchnia parkingu w obrębie budynku spełniała definicję powierzchni użytkowej w rozumieniu prawa budowlanego.

Fiskus odpowiedział, że parking podziemny znajdujący się w bryle budynku biurowo-usługowego z halą magazynową należało opodatkować w całości jako budynek w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W jego ocenie brak ścian (przegród budowlanych) z jednej lub dwóch stron nie pozbawiał takiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10263

Wydanie: 10263

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament