Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Będzie można zapłacić cudze zobowiązanie

02 listopada 2015 | Podatki | Paweł Rochowicz Paweł Rochowicz

Z początkiem nowego roku wejdą w życie nowe zasady płatności podatków i odzyskiwania nadpłat.

Obszerna nowelizacja ordynacji podatkowej (opublikowana w Dzienniku Ustaw z 20 października 2015 r., poz. 1649 ) wśród wielu zmian proceduralnych przewiduje też kilka nowinek dotyczących płatności podatku. Zmienią się m.in. reguły stosowane w sytuacjach, gdy podatnik otrzymał swoje pieniądze z urzędu skarbowego w zbyt wysokiej kwocie.

Brat wyręczy brata

Dla podatników, zwłaszcza przedsiębiorców, mających kłopoty z zapłatą podatku, interesujące mogą być nowe przepisy art. 62b ordynacji. Przewidują one zupełnie nową możliwość rozliczenia z fiskusem – zapłatę podatku przez osobę trzecią. Dotychczas takiej możliwości nie było. Gdy ktoś próbował zapłacić podatek zamiast samego podatnika, taka wpłata nie była uznawana za wykonanie zobowiązania podatkowego. Mało tego, wpłacający miał kłopoty z jej odzyskaniem. Nie można jej bowiem traktować jako nadpłaty. Takie reguły potwierdziła uchwała składu siedmiu sędziów NSA z 26 maja 2008 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10285

Wydanie: 10285

Spis treści
Zamów abonament