Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Windę i fontannę można amortyzować odrębnie

02 listopada 2015 | Podatki | Marcin Szymankiewicz
Marcin Szymankiewicz
źródło: materiały prasowe
Marcin Szymankiewicz

Jeżeli urządzenie da się wymontować z budynku bez uszczerbku dla obu przedmiotów i ulokować z takim samym przeznaczeniem w innym obiekcie, to można je traktować jako samodzielny środek trwały.

Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy

Dźwigi osobowe

– W budynku biurowym został zamontowany dźwig osobowy. Oprócz pracowników będą z niego korzystać klienci i kontrahenci. Dźwig został poddany procedurze odbioru technicznego i dopuszczony do użytku przez właściwy urząd dozoru technicznego. To urządzenie nie musi być definitywnie przypisane tylko do jednego budynku – jest kompletne i może być wymontowane bez uszczerbku dla budynku oraz samego urządzenia, a następnie zamontowane w innym budynku, bez zmiany jego przeznaczenia. Czy w takich warunkach dźwig osobowy jest odrębnym od budynku środkiem trwałym?

Opis stanu faktycznego wyraźnie sugeruje możliwą odrębność ewidencyjną dźwigu osobowego (windy). Taka klasyfikacja będzie poprawna zwłaszcza ze względu na możliwość wymontowania dźwigu z budynku, bez uszczerbku dla budynku i urządzenia, i zamontowanie go w innym obiekcie. Zatem dźwig osobowy może stanowić odrębny od budynku, w którym został zamontowany, środek trwały. Pogląd taki potwierdza praktyka organów podatkowych (por. interpretację Izby Skarbowej w Katowicach z 21 października 2013 r., IBPBI/2/423-619/13/BG; interpretację Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 23 maja 2014 r., ITPB1/415-212/14/PSZ; interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z 8 lutego 2012 r., IPPB1/415-1053/11-2/ES).

Potraktowanie urządzenia jako odrębnego środka trwałego dotyczy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10285

Wydanie: 10285

Spis treści
Zamów abonament