Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Piwny Machiavelli rozdaje karty na światowym rynku

02 listopada 2015 | Ekonomia
Alan Clark wielokrotnie odwiedzał Polskę, która w Europie jest czołowym rynkiem dla SABMillera
źródło: materiały prasowe
Alan Clark wielokrotnie odwiedzał Polskę, która w Europie jest czołowym rynkiem dla SABMillera

Za kilka dni okaże się, jaki kształt będzie mieć umowa o fuzji pomiędzy Anheuser-Bush InBev i SABMillerem. Ale prezes giganta z RPA udowodnił, że potrafi twardo negocjować. Skutkiem jest transakcja warta prawie 69 mld funtów.

Beata Drewnowska

Kiedy „Financial Times" zapytał 56-letniego Alana Clarka, jakim jest typem prezesa, odpowiedział, że makiawelicznym (do wyboru miał jeszcze psychopatę i narcyza – na takie trzy grupy dzieli prezesów psycholog Oliver James).

Zaraz jednak zaznaczył – jak przystało na psychologa, którym jest z wykształcenia – że ludzie są nieco bardziej skomplikowani.

Kluczowy 4 listopada

Kojarzone z makiawelizmem przebiegłość i stawienie swoich celów ponad wszystko z pewnością przydały się, gdy zarząd SABMillera, na czele którego stoi, walczył o jak najlepszą ofertę od rywal Anheuser-Bush InBev (AB InBev).

O tym, że nie chciał się sprzedać za tanio, świadczy fakt, że dopiero piąta oferta Amerykanów dostała zielone światło od władz SABMillera. Doszło do tego przed kilkoma tygodniami po podwyższeniu wyceny wywodzącego się z RPA SABMillera do 44 funtów za akcję. Daje to w sumie rekordową wartość transakcji sięgającą 69 mld funtów brytyjskich, czyli ok. 390 mld zł.

Nieco ponad 3 proc. akcji SABMillera ma firma Kulczyk Investments. Jeżeli zdecyduje się je sprzedać, to zainkasuje 12,4 mld zł. To ponad trzy razy więcej, niż wart był pakiet akcji Kompanii Piwowarskiej zamieniony przez Kulczyk Investments w 2009 r. na walory koncernu.

Jak już informowała „Rzeczpospolita", na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10285

Wydanie: 10285

Spis treści
Zamów abonament