Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Restrukturyzacja zadłużenia bez CIT u dłużnika

02 listopada 2015 | Podatki | Maciej Bielawski
Maciej Bielawski
źródło: materiały prasowe
Maciej Bielawski

Przeprowadzenie konwersji wierzytelności na akcje wśród wierzycieli spółki w upadłości układowej nie powoduje powstania przychodu po stronie spółki otrzymującej aport.

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 24 czerwca 2015 r. (IBPB-1-2/4510-118/15/AK).

Wnioskodawcą jest spółka akcyjna notowana na giełdzie, znajdująca się w upadłości układowej. Obecnie w firmie funkcjonuje zarząd i nadzorca sądowy oraz ustanowiona została rada wierzycieli. Spółka stworzyła pełny spis znajdujących się w układzie wierzytelności, na łączną kwotę ok. 180 mln zł. Przedstawiła także ze swojej strony propozycje układowe, ale układ nie został jeszcze zawarty. Firma pracuje nad ich modyfikacją, co ma na celu m.in. przywrócenie pełnych perspektyw funkcjonowania i potencjalnej współpracy z wierzycielami.

Wnioskodawca rozważa przedstawienie jako propozycji układowej dla wierzycieli konwersji części zadłużenia na akcje spółki. Propozycja ta będzie adresowana tylko do wierzycieli układowych. Akcje firmy miałyby być obejmowane przez wierzycieli układowych za wkład niepieniężny (aport) w postaci wierzytelności. Wierzytelności byłyby wnoszone do spółki na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego, a więc wartość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10285

Wydanie: 10285

Spis treści
Zamów abonament