Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przekazanie zysku na kapitał zapasowy bez daniny

02 listopada 2015 | Podatki | Marcin Szymankiewicz

Organy przyjmują, że niepodzielony zysk w spółce osobowej przeznaczony na jej kapitał zapasowy nie podlega PCC. Nie stanowi bowiem zmiany umowy spółki, pożyczki udzielonej przez wspólnika ani dopłaty.

Spółka cywilna wypracowała zysk za rok 2014. Aby nie płacić podatku od czynności cywilnoprawnych, uchwałą wspólników postanowiła przeznaczyć ten zysk na fundusz zapasowy spółki. Czy rzeczywiście taki sposób zadysponowania zyskiem nie powoduje obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych? Co zrobić z zyskiem, żeby nie płacić PCC? – pyta czytelniczka.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawa o PCC) zawiera zamknięty katalog czynności objętych tym podatkiem. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają czynności wymienione w art. 1 ust. 1 ustawy o PCC >patrz ramka.

Umowa spółki osobowej (cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej) oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili wykonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się  siedziba tej spółki (zob. art. 1 ust. 5 pkt 1 ustawy o PCC). Chodzi o siedzibę określoną w umowie spółki (zob. art. 1a pkt 3 ustawy o PCC).

Aby zatem przekazanie zysku spółki cywilnej trzeba było objąć podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to czynność ta musiałaby przybrać formę jednej z czynności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10285

Wydanie: 10285

Spis treści
Zamów abonament