Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kupno i sprzedaż bitcoinów są zwolnione z VAT

02 listopada 2015 | Podatki | Paulina Bąk
Paulina Bąk
źródło: materiały prasowe
Paulina Bąk

Wymiana walut tradycyjnych na bitcoiny i odwrotnie to odpłatne świadczenie usług, które należy traktować tak jak inne usługi finansowe.

Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 22 października 2015 r. w sprawie Skatteverket/David Hedqvist (C-264/14).

Stan faktyczny

David Hedqvist, obywatel szwedzki, zamierzał świadczyć usługi polegające na wymianie tradycyjnej waluty na wirtualną walutę bitcoin i odwrotnie. Bitcoin jest walutą wirtualną używaną do płatności między osobami prywatnymi w internecie i w niektórych sklepach internetowych, które akceptują taką formę płatności. Bitcoiny są zapisywane w pliku na komputerze użytkownika lub na komputerze osoby trzeciej oferującej takie usługi i są przenoszone wyłącznie w formie elektronicznej. Nie są one emitowane przez określony podmiot, lecz są tworzone w sieci za pomocą określonego algorytmu, stworzonego przez dotychczas nieujawnioną osobę. Bitcoiny nie zostały uznane w żadnym państwie za prawny środek płatniczy. Użytkownicy mogą kupować i sprzedawać tę walutę na podstawie kursów wymiany. Przed rozpoczęciem przeprowadzania takich transakcji D. Hedqvist wystąpił do szwedzkiej komisji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10285

Wydanie: 10285

Spis treści
Zamów abonament