Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obdarowany nie zapłaci VAT od towarów, które dostał za darmo

02 listopada 2015 | Podatki | Stefan Majerowski

Otrzymanie w darowiźnie produktu leczniczego przez szpital nie jest po jego stronie ani dostawą towarów, ani świadczeniem usług, więc w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkowi od towarów i usług.

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 1 października 2015 r. (IPTPP2/4512-404/15-4/RR).

Na podstawie umowy darowizny z firmą farmaceutyczną szpital otrzymał produkt leczniczy. Zgodnie z umową szpital nie był zobowiązany do świadczenia wzajemnego na rzecz darczyńcy, a przedmiot darowizny został szpitalowi przekazany w oparciu o ceny producenta (wartość netto). Treść umowy przewidywała, że ewentualne zobowiązania podatkowe związane z zawarciem oraz wykonaniem niniejszej umowy obciążają obdarowanego. Otrzymany przez szpital produkt leczniczy jest wykorzystywany do działań związanych z ochroną zdrowia, tzn. do bezpłatnej kuracji pacjentów.

Szpital opodatkował nieodpłatne otrzymanie produktu leczniczego podatkiem od towarów i usług według stawki 8 proc. W celu potwierdzenia prawidłowości takiego opodatkowania wystąpił z wnioskiem do organu podatkowego o odpowiedź na pytanie, czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10285

Wydanie: 10285

Spis treści
Zamów abonament