Historie pachnące drewnem
W Wielkopolsce jest około 200 drewnianych kościołów. Najstarszy, zbudowany w XIV wieku, znajdziemy w Tarnowie Pałuckim koło Wągrowca.
– Wielkopolanie i osoby, które mieszkają w samym Poznaniu, nie byli świadomi, że w tych okolicach znajdują się obiekty architektury drewnianej. Taka architektura kojarzona jest zazwyczaj z Podhalem lub wschodem Polski – wspomina Tomasz Łęcki, dyrektor Biura Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka.
Szlak wokół puszczy
Dlatego w 2006 r. związek podpisał z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim umowę, która umożliwiła powstanie „Szlaku kościołów drewnianych wokół puszczy Zielonka". Po dwóch latach przygotowań, w 2008 roku, na szlak mogli wyruszyć pierwsi turyści. – Chcieliśmy przybliżyć mieszkańcom regionu bogactwo architektoniczne, a także zabytki, które znajdują się w kościołach – dodaje Łęcki, który z ramienia związku koordynował tworzenie szlaku.
Projekt obejmuje 12 kościołów w gminach: Czerwonak, Swarzędz, Murowana Goślina, Pobiedziska, Kiszkowo i Skoki.
– Dziewięć z 12 drewnianych obiektów sakralnych obecnych na szlaku to obiekty o konstrukcji zrębowej, dwa o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta