Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadmierne zadłużenie wyłączy odsetki z kosztów

02 listopada 2015 | Podatki | Kamil Ciodyk
Michał Piecuch
źródło: materiały prasowe
Michał Piecuch

Spełnienie wymogu posiadania przez pożyczkodawcę minimum 25 proc. udziałów (akcji) pożyczkobiorcy powinno być oceniane na dzień udzielenia pożyczki.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 września 2015 r. (II FSK 1849/13).

Głównym przedmiotem działalności spółki jest projektowanie i budowa obiektów sportowych na terenie kraju. W związku z rozwojem i koniecznością pozyskania kapitału spółka zawarła umowę pożyczki z jej udziałowcem. W trakcie realizacji umowy pożyczki nastąpiła zmiana struktury właścicielskiej pożyczkobiorcy. Pożyczkodawca posiadający dotychczas 28,33 proc. udziałów w kapitale spółki w wyniku sprzedaży stał się posiadaczem 24,80 proc. udziałów. W ocenie spółki wskaźniki istotne z punktu widzenia oceny, czy mamy do czynienia z niedokapitalizowaniem spółki kapitałem własnym, należy każdorazowo obliczać w tym samym momencie, tj. na dzień zapłaty odsetek. Dotyczy to zarówno wartości zadłużenia, jak i wysokości kapitału zakładowego. W konsekwencji spółka ma prawo zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów wartość odsetek od udzielonej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10285

Wydanie: 10285

Spis treści
Zamów abonament