Jak rozsądnie pomóc frankowiczom
Rozmowa | Zmiana przepisów – dająca podstawę do ogłoszenia upadłości, gdy wartość zobowiązań jest większa niż majątek przez 24 miesiące – umożliwiałaby frankowiczom oddłużenie.
Rz: Prace nad ustawą mającą pomóc frankowiczom zostały przerwane. Co stanie się teraz z procedowaną ustawą, gdy przyjdą nowi posłowie?
Paweł Kuglarz: Zgodnie z zasadą dyskontynuacji nie ma możliwości kontynuowania prac nad ustawą o przewalutowaniu kredytów frankowych. Wyjątek dotyczy tylko obywatelskich projektów ustaw. W takim przypadku można dalej procedować taką ustawę. Dlatego posłowie wybrani 25 października lub nowy rząd mogą wnieść nowy projekt.
Zwracam jednak uwagę, że w poprzedni parlament procedował nad dwoma ustawami. Faktem jest, że ustawa o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych w związku ze zmianą kursu walut obcych do waluty polskiej nie została uchwalona. Po wprowadzeniu poprawek przez Senat – który zmienił zasadę podziału kosztu przewalutowania z 90/10 na 50/50 – koalicja rządowa, obawiając się, że Sejm odrzuci poprawki Senatu, nie wniosła już tej ustawy pod obrady.
Które z proponowanych rozwiązań – pana zdaniem – były słuszne w ustawie, którą zajmował się Sejm?
Generalnie słuszne było w ogóle podjęcie próby rozwiązania problemów ponad 500 tys. kredytobiorców wynikających ze wzrostu kursu franka szwajcarskiego w stosunku do złotego.
W dyskusji publicznej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta