Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szara strefa nadal ma się dobrze

02 listopada 2015 | Ekonomia
Jednym z kluczowych obszarów działania szarej strefy w polskiej gospodarce jest sprzedaż paliw
źródło: Rzeczpospolita
Jednym z kluczowych obszarów działania szarej strefy w polskiej gospodarce jest sprzedaż paliw
Halina Pupacz
źródło: materiały prasowe
Halina Pupacz

Według Ministerstwa Finansów udało się zatrzymać wzrost nielegalnego handlu olejem napędowym w Polsce. Większość firm nie podziela jednak tej opinii.

Tomasz Furman

Po trzech kwartałach tego roku, w wyniku zintensyfikowania działań, wykryto nieprawidłowości w obrocie paliwami w kwocie 3,2 mld zł w VAT i 221 mln w akcyzie. Ponadto zabezpieczono majątek o wartości 1,4 mld zł – wynika z wyliczeń Ministerstwa Finansów, które poznała „Rzeczpospolita".

W ubiegłym roku organy kontroli skarbowej wykryły nieprawidłowości na kwotę około 2,5 mld zł w podatku VAT i blisko 400 mln w podatku akcyzowym.

Dla porównania w ubiegłym roku łącznie do budżetu państwa trafiło z tytułu podatku VAT 124,3 mld zł. Po trzech kwartałach tego roku jest to kwota 89,2 mld zł.

Aktywność fiskusa

– Mając na uwadze brak możliwości zupełnego wyeliminowania szarej strefy w paliwach, kontrola skarbowa skupia swoje działania na ograniczaniu jej rozmiarów do stopnia, w którym nie będzie w sposób istotny wpływać na ograniczenie dochodów budżetu państwa oraz uczciwą konkurencję na rynku – stwierdza Wiesława Dróżdż, rzeczniczka Ministra Finansów. – Obserwując sytuację na rynku legalnej konsumpcji paliw, można stwierdzić, że udało się zatrzymać wzrost udziału szarej strefy w rynku paliw – wskazuje.

Dodaje, że do typowych działań kontrolnych prowadzonych bezpośrednio u podatnika, dołączone zostały w ubiegłym roku działania w terenie, które odbywały się na granicy z Niemcami i Litwą....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10285

Wydanie: 10285

Spis treści
Zamów abonament