Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto w przyszłym roku przygotuje dokumentację cen transferowych

02 listopada 2015 | Podatki | Łukasz Warmiński Agnieszka Płachecka
Co się zmieni
źródło: Rzeczpospolita
Co się zmieni
Łukasz Warmiński
źródło: materiały prasowe
Łukasz Warmiński
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Od 1 stycznia 2016 r. zmieni się definicja podmiotu powiązanego. Ale to nie wszystko. Nowe przepisy oprócz wartości transakcji będą uwzględniały także wielkość przychodów podatnika.

Od nowego roku wejdą w życie zmiany w ustawach o PIT i o CIT wprowadzone przepisami  ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3697).  W chwili oddawania do druku tego numeru tygodnika ustawa była już podpisana przez prezydenta i czekała na opublikowanie w Dzienniku Ustaw.

Zmiany w przepisach będą miały istotne znaczenie zwłaszcza w odniesieniu do regulacji dotyczących cen transferowych. Podmioty objęte obowiązkiem dokumentacyjnym muszą zatem zwrócić uwagę, czy przygotowane przez nie dokumentacje będą zgodne z nowymi przepisami, natomiast ci, którzy do tej pory nie byli objęci tym obowiązkiem, powinni sprawdzić, czy organy podatkowe mogą żądać od nich odpowiedniej dokumentacji.

Zmiany w zakresie cen transferowych zostaną omówione w kolejnych czterech numerach tygodnika.

Zwiększony limit udziałów w kapitale

Jedna z wprowadzanych zmian dotyczy definicji podmiotu powiązanego. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami za podmiot powiązany uważa się podmiot, który ma bezpośredni lub pośredni udział w kapitale innego podmiotu w wysokości co najmniej 5 proc.

Nowe regulacje rozszerzają ten przedział do co najmniej 25 proc., a tym samym zawężają katalog podmiotów, które będą kwalifikowane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10285

Wydanie: 10285

Spis treści
Zamów abonament