Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firma postawi automat z napojami, a uczelnia zapłaci podatek

02 listopada 2015 | Podatki | Grzegorz Wachołek

Umieszczenie w budynku szkoły wyższej urządzenia do sprzedaży batoników i coli oznacza konieczność uiszczenia daniny według stawki przewidzianej dla budynków związanych z działalnością gospodarczą.

– Uczelnie wyższe wydzierżawiają często na rzecz podmiotów zewnętrznych (prowadzących działalność gospodarczą) powierzchnię położoną we własnych budynkach, na której ustawiane są maszyny (automaty) odpłatnie wydające napoje bądź artykuły spożywcze. Czy powierzchnia wydzierżawiana podmiotom zewnętrznym pod takie automaty podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości? – pyta czytelniczka.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: ustawa) od podatku od nieruchomości zwalnia się uczelnie, przy czym zwolnienie nie dotyczy przedmiotów opodatkowania zajętych na działalność gospodarczą.

Z treści tego przepisu jasno wynika, że zwolnienie przysługuje tylko w zakresie nieruchomości niezajętych na działalność gospodarczą. Przy czym ustawa nie wskazuje bezpośrednio, że działalność gospodarczą wyłączającą zastosowanie zwolnienia musi prowadzić uczelnia. Zatem już samo prowadzenie przez podmiot trzeci działalności gospodarczej na nieruchomości wydzierżawianej przez uczelnię powoduje utratę prawa do zastosowania zwolnienia z opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Wniosek taki wynika z treści art. 1a ust. 1 pkt 34 ustawy, zgodnie z którym grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy to grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10285

Wydanie: 10285

Spis treści
Zamów abonament