Opolszczyzna może poszczycić się znanymi eksporterami
Wśród wiodących opolskich eksporterów są m.in. takie tuzy, jak Kler, Nutricia i Zakłady Azotowe Kędzierzyn.
Artur osiecki
Jak wskazał Dariusz Mazurczak, wicedyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, podczas uroczystości wręczenia nagród w konkursie „Regionalne Orły Eksportu" w województwie opolskim kluczowe branże eksportowe regionu to: chemiczna, energetyczna, maszynowa, budowlana, tworzyw sztucznych, IT, spożywcza i włókiennicza.
Produkty i usługi o najwyższej wartości trafiają przede wszystkim do Niemiec (ponad 817 mln euro) i Czech (275,3 mln euro), a także do Belgii, na Słowację, do Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji i na Ukrainę.
– Wspieraliśmy eksporterów pieniędzmi europejskimi w latach 2007–2013 i robimy to też w okresie 2014–2020, oferując im m.in. finansowanie z nowego regionalnego programu operacyjnego (RPO) – mówił Mazurczak.
Na współpracę gospodarczą i promocję przeznaczono z nowego RPO (działanie 2.4) prawie 9 mln euro. Pierwszy nabór projektów już się odbył. Wpłynęło 107 wniosków.
– Zważywszy że w regionie jest zarejestrowanych 100 tys. firm to niewiele – ocenił Mazurczak, informując, że mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą pozyskać dofinansowanie m.in. na opracowanie nowych modeli biznesowych, w tym strategii dla działań międzynarodowych, otwierania nowych kanałów biznesowych oraz współpracę gospodarczą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta