Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwrot VAT z faktur od nieuczciwego kontrahenta też jest możliwy

02 listopada 2015 | Podatki | Robert Nogacki Kamil Mysłek
Robert Nogacki
źródło: materiały prasowe
Robert Nogacki

Nie można odmówić przedsiębiorcy prawa do odliczenia podatku tylko dlatego, że jego partner biznesowy dopuścił się nieprawidłowości. Takie wnioski płyną z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE.

Robert Nogacki Kamil Mysłek

Zgodnie z Krajowym Planem Działań Administracji Podatkowej uchwalonym przez Ministerstwo Finansów na 2015 r. głównym przedmiotem kontroli prowadzonych przez organy podatkowe miały być ponownie rozliczenia przedsiębiorców w zakresie podatku od towarów i usług. Urzędnicy mieli prześwietlać w szczególności te firmy, które prowadzą transgraniczne interesy na terenie Unii Europejskiej.

Praktyka pokazuje, że ten plan został skrupulatnie wprowadzony w życie, co zaowocowało wysypem kontroli podatkowych i skarbowych dotyczących transakcji z unijnymi kontrahentami. Ich celem jest dochodzenie, czy odbiorca lub sprzedawca towaru mający siedzibę w innym państwie UE jest faktycznie istniejącym i rzetelnym podatnikiem. W przypadku oceny negatywnej organy podatkowe kwestionują sprzedaż lub nabycie towaru z innego państwa i żądają opodatkowania takiej transakcji na takich samych zasadach, jakie dotyczą obrotu towarów pomiędzy podmiotami krajowymi, tj. zazwyczaj według stawki 23 proc. zamiast stosowanej przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawki zero proc. Jednocześnie kwestionowane jest prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez sprzedawcę, gdy nabycie nastąpiło od podmiotu z siedzibą w Polsce. Jest to istotny problem dla przedsiębiorcy, który nagle zostaje zobowiązany do zapłaty podatku z własnej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10285

Wydanie: 10285

Spis treści
Zamów abonament