Czasem od obiadu w delegacji trzeba zapłacić podatek
Jeśli pracodawca zwraca zatrudnionemu faktycznie poniesione wydatki na posiłki w czasie wyjazdu służbowego, to nadwyżkę ponad należne diety musi doliczyć do jego przychodów.
Realizowanie działalności firmy wiąże się niejednokrotnie z koniecznością odbywania przez jej pracowników podróży służbowych, co oczywiście powoduje po stronie pracodawcy obowiązek pokrycia związanych z tym kosztów. Szczególnie istotne znaczenie ma zapewnienie pracownikom wyżywienia podczas podróży służbowych. W praktyce często pojawia się pytanie, czy uzyskane z tego tytułu przez pracownika korzyści powinny być rozliczone jako przychód z nieodpłatnych świadczeń.
W jaki sposób ustalić wysokość zwolnienia
Przepisy podatkowe przewidują zwolnienie z tytułu zapewnienia pracownikowi wyżywienia w czasie podróży służbowej. Ustalając wysokość tej preferencji, należy przede wszystkim uwzględnić przepisy ustawy o PIT, które odsyłają w tym zakresie do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (DzU z 2013 r. poz. 167; dalej: rozporządzenie). Artykuł 21 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o PIT wskazuje bowiem, że wolne od podatku są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika oraz podróży osoby niebędącej pracownikiem – do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy, czyli w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta