Zakup książek z ulgą rehabilitacyjną
Niepełnosprawny przedsiębiorca ma prawo pomniejszyć swój dochód o kwoty zapłacone za specjalistyczne wydawnictwa i materiały szkoleniowe. Muszą one jednak być wykorzystywane w rehabilitacji oraz służyć przywracaniu sprawności organizmu.
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (skala podatkowa). Od kilku lat mam status inwalidy w związku z amputacją nogi po wypadku samochodowym. W ostatnich tygodniach zdiagnozowano u mnie cukrzycę. Czy poniesione wydatki na zakup książek o leczeniu cukrzycy mogę odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? – pyta czytelnik.
Podstawą obliczenia podatku jest dochód po odliczeniu m.in. wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne (zob. art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT).
Poniesione w roku podatkowym (kalendarzowym) przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych podlegają odliczeniu od dochodu, a tym samym zmniejszają podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i sam podatek dochodowy.
Zamknięta lista
Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ustawy o PIT.
Organy podatkowe podkreślają, że ta lista wydatków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta