Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ekologia wpisana w polską duszę

30 listopada 2015 | Publicystyka, Opinie | Brice Lalonde
autor zdjęcia: Bartosz Jankowski
źródło: Fotorzepa
źródło: Rzeczpospolita

Rośliny i zwierzęta, tak jak ludzie, rozpoczynają migrację, by dostosować się do zmian klimatu. Oddalają się od równika w tempie 10 centymetrów na godzinę – ostrzega francuski ekolog.

W 1979 roku Jan Paweł II ogłosił świętego Franciszka z Asyżu patronem ekologów. Echo tej decyzji papieża, który skądinąd odegrał tak znaczącą rolę w wymiarze geopolitycznym, słyszalne jest i dzisiaj, skoro obecny papież przybrał imię Franciszka i napisał encyklikę przypominającą chrześcijanom, że przyroda została człowiekowi powierzona po to, by o nią dbał, a nie rabował.

Tak oto najwyższa władza religijna podkreśla wymiar moralny ochrony środowiska naturalnego i to bez względu na to, czy traktuje się przyrodę jako dzieło Boże, jako następstwo trwającej miliony lat ewolucji, czy jako wspólny dom, w którym istoty żywe, od najmniejszych po największe, rośliny, drzewa, nasi bracia zwierzęta – jak do nich zwracał się święty Franciszek – mają rozwijać się i dążyć do pełnego rozkwitu.

Wiadomo teraz, że rośliny i zwierzęta, podobnie jak ludzie, rozpoczynają migrację, by dostosować się do zmian klimatu. Czy mamy świadomość, że oddalają się od równika w tempie 10 centymetrów na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10308

Wydanie: 10308

Spis treści
Zamów abonament