Dobrze policzyć koszty użytkowania pojazdu
Cena pojazdu to mała suma w porównaniu z całkowitymi wydatkami na samochód służbowy.
robert przybylski
Łączne koszty finansowania i utrzymania służbowego samochodu w okresie trzech lat mogą być wyższe od jego ceny. Dlatego wybierając pojazdy do firmowej floty, warto wcześniej oszacować przyszłe koszty.
Finansowanie
Największy udział w kosztach użytkowania ma szeroko rozumiane finansowanie, łącznie z utratą wartości pojazdu. W przypadku finansowania do wyboru mamy: zakup za gotówkę, leasing, kredyt lub wynajem. W każdym z nich należy zwrócić uwagę na tzw. wartość rezydualną (RV – residual value), czyli ile pojazd będzie wart na koniec naszego użytkowania. Im wartość końcowa wyższa, tym samochód mniej traci i tym samym będzie można go drożej odsprzedać, a w przypadku wynajmu oznacza to niższą ratę finansową. – Warto porównać oferty firm zajmujących się wynajmem, ponieważ manewrując wartościami RV, kreują różne stawki wynajmu za ten sam pojazd – podpowiada członek Stowarzyszenia Kierowników Flot Samochodowych Jacek Częścik.
Wartość końcowa samochodu zależy m.in. od marki. – Za samochód marki cieszącej się zaufaniem rynku otrzymać można nawet o 10 proc. wyższą cenę niż za markę o słabej opinii. Liczy się także rodzaj i model silnika – wylicza członek SKFS Krzysztof Trzpil. Dlatego przed decyzją o zakupie warto przejrzeć ceny aut używanych podobnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta