Uczestnictwo w systemie cash pool musi być udokumentowane
Przepływy środków w ramach umowy o zarządzanie płynnością finansową wypełniają przesłanki pożyczki. Jeżeli więc zostaną przekroczone limity wartości transakcji w związku z uczestnictwem w tym systemie, to powstaje obowiązek ich dokumentowania.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 9 listopada 2015 r. (IBPB-1-2-/4510-438/15/MW).
Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpiła spółka (wnioskodawca), która w ramach swojej grupy kapitałowej uczestniczy w strukturze cash pool na terytorium Polski. Usługa cash pool świadczona jest przez niepowiązany bank, a jej celem jest optymalizacja kosztów związanych z zarządzaniem płynnością finansową w grupie.
W ramach struktury cash pool każdy uczestnik posiada rachunek bankowy oznaczony jako rachunek transakcyjny. Rachunki transakcyjne są rachunkami bieżącymi służącymi do bieżących rozliczeń pieniężnych w ramach prowadzonych przez uczestników działalności gospodarczych. W strukturze występuje również rachunek konsolidacyjny wykorzystywany do konsolidacji sald rachunków transakcyjnych, obliczania odsetek należnych bankowi bądź uczestnikom oraz informowania banku i lidera (na koniec dnia pracy banku) o ogólnym saldzie wszystkich uczestników. Rachunek konsolidacyjny (posiadany przez lidera) wskazuje aktualne saldo wszystkich rachunków transakcyjnych i tym samym aktualny stan środków pieniężnych znajdujących się w strukturze cash pool. Poprzez rachunek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta