Innowacje dają prawo do preferencji, także gdy zostały opłacone wcześniej
Co prawda uiszczenie zapłaty z wyprzedzeniem za nowe technologie nie jest przedpłatą, jednak ulga w podatku dochodowym obejmuje również takie wydatki.
W „Rzeczpospolitej" z 3 sierpnia 2015 r. opublikowano artykuł Aleksandry Kielar „Wcześniejsza zapłata za nowe technologie nie jest przedpłatą" omawiający wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 czerwca 2015 r. (II FSK 1440/13). Teza wyroku NSA sprowadza się do stwierdzenia, że nie ma tożsamości przedpłaty (zadatku) z zapłatą całości (lub części) należności wynikającej z umowy. I z tą tezą należy się zgodzić.
Wydaje się jednak, że zbyt daleko idące jest twierdzenie, iż z wyroku NSA wynika brak podstaw do odliczenia od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym wydatków na nabycie nowych technologii poniesionych w roku poprzedzającym rok wprowadzenia wartości niematerialnych i prawnych do ewidencji, gdy nie mają one charakteru przedpłat (zadatków).
Jaki był cel ustawodawcy
Rządowy projekt ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej (druk sejmowy nr 3440 z 9 listopada 2004 r.) zakładał, że w ramach ulgi na nowe technologie odliczeniu miały podlegać wydatki faktycznie poniesione, które nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, pomniejszone o naliczony VAT, jeżeli podlega on odliczeniu. Odliczenie miało być dokonywane za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki, lub w ciągu najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych.
Z uzasadnienia tego projektu wynika, że wprowadzenie zmian do ustaw o PIT i o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta