Odejść od paliw kopalnych
Niskoemisyjna energetyka będzie wspierać rozwój gospodarki. Pod warunkiem, że nastąpi w tej dziedzinie zwrot Polski ku innowacyjności.
Rafał Bryk
Przeciwdziałanie zmianom klimatu jest największym wyzwaniem w zakresie ochrony środowiska, przed jakim stoi społeczność międzynarodowa. Najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) wskazuje, że w głównej mierze odpowiedzialna za zmiany jest rosnąca koncentracja gazów cieplarnianych, które są efektem działalności człowieka. Wskutek tej działalności rośnie średnia temperatura oceanów i powierzchni ziemi, podnosi się poziom wód i coraz częściej występują ekstremalne zjawiska pogodowe. Te niepożądane zmiany w skali globalnej wymagają działań prewencyjnych o zasięgu międzynarodowym.
Międzynarodowa odpowiedź polityczna na zmiany klimatu została zainicjowana przez Konferencję Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju, tzw. Szczytu Ziemi 1992. Przyjęto wówczas dokumenty określające fundamentalne zasady polityki społeczno-gospodarczej, nakazujące implementację zasad ochrony środowiska. Jednym z uchwalonych dokumentów jest Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmiany klimatu (UNFCCC lub FCCC).
FCCC jest umową określającą założenia współpracy międzynarodowej, dotyczącej ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz wpływu człowieka na środowisko naturalne. Konwencja ma obecnie niemal ogólnoświatowy zasięg w postaci 195 zaangażowanych państw.
W ramach FCCC corocznie odbywają się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta