Terapia eksperymentalna podlega zwolnieniu z VAT
Terapia eksperymentalna z wykorzystaniem komórek macierzystych, której podstawowym celem jest leczenie pacjenta, a zastosowany produkt jest już na rynku i posiada sprawdzoną skuteczność, korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, nawet jeżeli jej ubocznym skutkiem jest prowadzenie badań eksperymentalnych w celu doskonalenia technologii.
Tak w wyroku z 21 października 2015 r. orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie (I SA/Kr 1286/15).
Spółka będąca podmiotem leczniczym świadczy usługi medyczne. W jednej z oferowanych terapii zamierza wykorzystać komórki macierzyste w postaci preparatu opracowanego na potrzeby konkretnego klienta. Będzie to produkt leczniczy w rozumieniu art. 3 ust. 3 pkt 7 ustawy – Prawo farmaceutyczne. Przygotowanie preparatu powierzone zostanie podmiotowi zewnętrznemu. Za wynik terapii w całości odpowiedzialność poniesie spółka i ze względu na to jej wynagrodzenie będzie niepodzielne. Chociaż produkt jest już wykorzystywany na rynku, a jego lecznicze właściwości zostały dowiedzione, to zawiera w sobie elementy badań klinicznych w tym znaczeniu, że terapia jest zindywidualizowana i nie są pewne skutki, jakie odniesie w stosunku do konkretnego pacjenta.
We wniosku o interpretację spółka zadała pytanie, czy tak przeprowadzona terapia podlega zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT. Dodatkowo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta