Będzie łatwiej o dopłaty na ekodomy
Im wcześniej wystąpisz o dotację do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, tym będzie ona wyższa. Warto jednak poczekać na przyszłoroczne zmiany.
Rz: Na jakie wsparcie może liczyć indywidualny inwestor, który chce wybudować dom energooszczędny? Z jakiego programu może skorzystać?
Katarzyna Jastrzemska, zastępca dyrektora departamentu ochrony klimatu NFOŚiGW: Inwestor może dostać wsparcie z naszego programu „Dopłaty do domów energooszczędnych". W przypadku domów jednorodzinnych dotacja wynosi 50 tys. zł dla standardu NF15 oraz 30 tys. zł dla standardu NF40.
Co należy zrobić, aby otrzymać wsparcie?
Po pierwsze, trzeba przygotować projekt budowlany domu, sprawdzony pod kątem spełnienia standardów energooszczędności przez weryfikatora. Lista ekspertów znajduje się w internecie, na stronie Związku Banków Polskich. Kiedy inwestor uzyska pewność, że projekt spełnia założenia, powinien podpisać umowę z wykonawcą. Wniosek o kredyt z dotacją można złożyć w kilku bankach: BOŚ, BPS, SGB Bank, Deutsche Bank, Bank Zachodni WBK.
Po wybudowaniu domu właściciel powinien potwierdzić odbiór inwestycji i wystąpić o dotację.
Od 2016 r. planowane jest wprowadzenie nowych ścieżek finansowania – wnioski o dotację będą przyjmowane poza bankami, również w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska oraz bezpośrednio w NFOŚiGW.
Co zatem powinien zrobić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta