Można odliczyć VAT z faktury od nieuczciwego kontrahenta
Jeżeli przedsiębiorca nie wiedział i nie mógł się dowiedzieć, że bierze udział w oszustwie podatkowym, to nie można pozbawić go prawa do uwzględnienia w rozliczeniach daniny wykazanej przez zbywcę w dokumencie sprzedaży.
Prawo do odliczenia VAT jest fundamentem rozliczania tego podatku. W ten sposób realizowana jest bowiem podstawowa zasada jego funkcjonowania, tj. zasada neutralności. Niestety, jest ona nadużywana przez nieuczciwych podatników, m.in. w tzw. przestępstwach karuzelowych. W efekcie często się zdarza, że zwrot podatku trafia do oszustów, a podatnikom nieświadomie wciągniętym w łańcuch dostaw zbudowany w celu wyłudzenia podatku odmawia się prawa do odliczenia.
Należy jednak zwrócić uwagę, że sądy (zarówno polskie, jak i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej) coraz częściej skłonne są uwzględnić racje oszukanego podatnika. Przełomowe w tym zakresie były wyroki w sprawach połączonych C-80/11 i C-142/11.
Odmowa niezgodna z prawem UE
Trybunał orzekł, że niezgodna z przepisami prawa wspólnotowego jest odmowa podatnikowi prawa do odliczenia z tego powodu, że:
1) wystawca faktur lub jeden z jego usługodawców dopuścił się nieprawidłowości, bez udowodnienia przez organ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta