Duże transakcje pod szczególnym nadzorem
Za przeprowadzanie podejrzanych operacji finansowych grozi do dziesięciu lat więzienia. Przedsiębiorcy muszą współpracować z policją i prokuraturą przy zwalczaniu takich przestępstw
Z roku na rok przybywa przestępstw, których celem jest wprowadzenie do obrotu środków z nielegalnych źródeł. Tylko w ostatnim roku generalny inspektor informacji finansowej zarejestrował ponad 3,5 tys. zawiadomień o podejrzanych transakcjach.
Przedsiębiorcy, którzy decydują się na uczestniczenie w praniu brudnych pieniędzy, powinni liczyć się z surowymi karami. Zgodnie z art. 299 kodeksu karnego takie zachowania są przestępstwem. Grozi za nie kara więzienia od sześciu miesięcy do ośmiu lat.
Przestępstwo to polega na przyjmowaniu, przekazywaniu lub wywożeniu za granicę, pomaganiu w przenoszeniu własności lub posiadania albo na podejmowaniu innych czynności, które mogą udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie przestępczego pochodzenia lub miejsca umieszczenia, wykrycie, zajęcie albo orzeczenie przepadku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta