Na czym polega stosowanie zasad ogólnych
Obowiązek podatkowy najczęściej powstaje w momencie zrealizowania dostawy lub wykonania usługi. W przypadku najmu, dzierżawy lub leasingu decyduje moment wystawienia faktury.
Z przedstawionego w pytaniu w artykule powyżej stanu faktycznego nie wynika dokładnie według jakich zasad czytelnik rozpoznawał obowiązek podatkowy. Rozumiem, że sformułowanie, iż deklaracja kwartalna została sporządzona według zasad ogólnych, należy odczytać w ten sposób, że obowiązek podatkowy był rozpoznawany według zasad określonych w art. 19a ustawy o VAT.
W art. 19a ustawy o VAT ustawodawca określił kilka sposobów ustalania powstania obowiązku podatkowego. W interesującym nas zakresie należy wskazać, że najogólniej mówiąc ustawodawca wiąże moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu krajowych dostaw towarów i usług z chwilą:
- dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (zob. art. 19a ust. 1 – ust. 4 ustawy o VAT)
- wystawienia faktury (na rzecz podatnika VAT bądź osoby prawnej niebędącej podatnikiem VAT) m.in. z tytułu usług budowlanych (zob. art. 19a ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT)
- wystawienia faktur m.in. z tytułu dostawy mediów i usług najmu/dzierżawy/leasingu operacyjnego (zob. art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT)
- otrzymania zaliczki, z pewnymi wyjątkami (zob. art. 19a ust. 8 ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta