Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na czym polega stosowanie zasad ogólnych

13 stycznia 2016 | Ekspert księgowego | Marcin Szymankiewicz

Obowiązek podatkowy najczęściej powstaje 
w momencie zrealizowania dostawy lub wykonania usługi. W przypadku najmu, dzierżawy lub leasingu decyduje moment wystawienia faktury.

Z przedstawionego w pytaniu w artykule powyżej stanu faktycznego nie wynika dokładnie według jakich zasad czytelnik rozpoznawał obowiązek podatkowy. Rozumiem, że sformułowanie, iż deklaracja kwartalna została sporządzona według zasad ogólnych, należy odczytać w ten sposób, że obowiązek podatkowy był rozpoznawany według zasad określonych w art. 19a ustawy o VAT.

W art. 19a ustawy o VAT ustawodawca określił kilka sposobów ustalania powstania obowiązku podatkowego. W interesującym nas zakresie należy wskazać, że najogólniej mówiąc ustawodawca wiąże moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu krajowych dostaw towarów i usług z chwilą:

- dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (zob. art. 19a ust. 1 – ust. 4 ustawy o VAT)

- wystawienia faktury (na rzecz podatnika VAT bądź osoby prawnej niebędącej podatnikiem VAT) m.in. z tytułu usług budowlanych (zob. art. 19a ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT)

- wystawienia faktur m.in. z tytułu dostawy mediów i usług najmu/dzierżawy/leasingu operacyjnego (zob. art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT)

- otrzymania zaliczki, z pewnymi wyjątkami (zob. art. 19a ust. 8 ustawy o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10342

Wydanie: 10342

Spis treści
Zamów abonament