Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ujmować wytworzenie środka trwałego we własnym zakresie

13 stycznia 2016 | Ekspert księgowego | Patryk Steidten
źródło: Rzeczpospolita

Koszty materiałów i wynagrodzeń ponoszone przez firmę na budowę maszyny, którą zamierza ona wykorzystywać na własne potrzeby, muszą być wydzielone z segmentu podstawowej działalności operacyjnej.

Jesteśmy firmą produkującą maszyny budowlane. W związku z ograniczeniem wydatków na zakup środków trwałych i możliwością wykorzystania własnego procesu produkcyjnego zarząd podjął decyzję o wytworzeniu maszyny, która będzie wykorzystywana tylko do działalności spółki. Do prac produkcyjnych zaangażowaliśmy oczywiście swoich pracowników. W jaki sposób ujmować w księgach operacje gospodarcze w zakresie wytworzenia środka trwałego we własnym zakresie? – pyta czytelnik.

Jednostki gospodarcze wprowadzają środki trwałe do ksiąg rachunkowych w odpowiednio ustalonej wartości początkowej. W zależności od źródła, z którego pochodzi środek trwały, może on być różnie wyceniany. Ustawodawca określił sposób tej wyceny właśnie w zależności od tego kryterium.

Dwie metody wyceny

Zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) środki trwałe wycenia się według ceny nabycia lub kosztów wytworzenia. Pierwszą metodę stosujemy w przypadku zakupionych środków trwałych, natomiast drugą do środków trwałych wytworzonych we własnym zakresie. Koszt wytworzenia środka trwałego to według art. 28 ust. 2 pkt 8 uor ogół kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania.

Jak pokazuje praktyka,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10342

Wydanie: 10342

Spis treści
Zamów abonament