Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z daleka od sensacji

13 stycznia 2016 | Rzecz o prawie | Agata Łukaszewicz
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Adam Rapacki | Przygotowany przez PiS projekt ustawy 
o Policji nie jest antyobywatelski. Tak może mówić Panoptykon czy rzecznik praw 
 obywatelskich, tylko że oni nie ponoszą
 odpowiedzialności za bezpieczeństwo
 obywateli.

Rz: Projekt ustawy o Policji przygotowany przez posłów PiS wywołał burzę wśród polityków i nie tylko. Sypią się apele organizacji pilnujących wolności obywatelskich o wycofanie projektu. Ta atmosfera wokół propozycji jest uzasadniona?

Adam Rapacki, były wiceminister spraw wewnętrznych: Zmiana ustaw policyjnych wynika z potrzeby dostosowania prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa budzi emocje i wcale mnie to nie dziwi. Trzeba zachować równowagę między zapewnieniem bezpieczeństwa obywateli a ochroną praw i wolności każdego z nich. Żeby być rzetelnym i nie popadać w histerię, przyjrzymy się wyrokowi TK, który podważył kilka przepisów ustaw o służbach w zakresie kontroli operacyjnej. Zakwestionował m.in. wykorzystywanie materiałów uzyskanych w wyniku kontroli korespondencji, które stanowią tajemnice zawodowe, np. adwokacką, dziennikarską, tajemnicę spowiedzi. Projekt precyzyjnie reguluje, jak postępować z takimi materiałami. Gwarancje są najwyższe – decyzję o procesowym wykorzystaniu lub zniszczeniu takich materiałów podejmuje sąd okręgowy.

Sporo zastrzeżeń budził też brak przepisów regulujących kwestię niszczenia materiałów zebranych w trakcie kontroli korespondencji, ale...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10342

Wydanie: 10342

Spis treści
Zamów abonament