Dowód księgowy to warunek rzetelności ksiąg rachunkowych
Tylko kontrola merytoryczna dokumentów jest w stanie potwierdzić prawdziwość operacji gospodarczych. Fikcyjna transakcja może przecież być udokumentowana poprawnie pod względem formalnym i rachunkowym.
Truizmem jest stwierdzenie, że informacje uzyskane na podstawie zapisów w księgach rachunkowych, wiarygodne i szybkie, są jednym z istotnych narzędzi zarządzania firmą, niezależnie od jej wielkości i rodzaju prowadzonej działalności. W warunkach gospodarki rynkowej, nacechowanej ostrą konkurencją, zadanie rachunkowości jednostki musi być rozumiane znacznie szerzej niż jej jedynie historyczna funkcja rejestracyjna. Dane księgowe, uzyskiwane na bieżąco z zastosowaniem techniki komputerowej, powinny być spożytkowane na rzecz funkcji zarządczych, w zakresie wszechstronnej analizy czynników opłacalności działalności, głównie w obszarze kosztów. To z kolei pozwala korygować popełnione błędy i wyznaczać poprawne wektory przyszłego działania. Należy postawić podstawowe pytanie: w którym miejscu ta użyteczność rachunkowości ma swój początek?
Pytanie proste, a odpowiedź nasuwa się sama: na początku jest dowód księgowy odzwierciedlający operację gospodarczą, którego rzetelność powinna być potwierdzona spełnieniem wymogów określonych w odpowiednim akcie prawnym. Tak przyjętą kwalifikację potwierdza logiczne następstwo czynności związanych z rejestracją operacji gospodarczych:
dowód księgowy > zapis w księgach rachunkowych > sporządzenie sprawozdania finansowego.
Takim aktem prawnym jest ustawa o rachunkowości (dalej: uor), wielokrotnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta