Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostrożnie z tą klauzulą

13 stycznia 2016 | Prawo | Paweł Rochowicz

Zbyt szybkie wdrożenie przepisów o obejściu prawa może oznaczać ich nieskuteczność.

Rządowe plany związane ze zwalczaniem nadużyć podatkowych mogą spalić na panewce z powodu zbyt szybkiego tempa tej walki. Eksperci zgłaszają bowiem coraz więcej wątpliwości dotyczących m.in. dość krótkiego, 14-dniowego, vacatio legis w planowanej noweli do ordynacji podatkowej wprowadzającej klauzulę obejścia prawa. Przepisy te mają pozwolić ministrowi finansów na podważenie sztucznych struktur korporacyjnych, obliczonych na korzyści podatkowe.

Zmiana reguł w trakcie gry

Tak krótki termin oznacza, że nowe przepisy wejdą w życie w trakcie roku podatkowego. A ponieważ na podstawie takich przepisów mogą być wydane decyzje określające zobowiązania podatkowe, może to oznaczać pogorszenie sytuacji podatnika. Przeciwko takim działaniom legislacyjnym wielokrotnie wypowiadał się Trybunał Konstytucyjny, uznając, że podatnik ma prawo mieć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10342

Wydanie: 10342

Spis treści
Zamów abonament