Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ważne, czy świadczenie ma związek ze stosunkiem pracy

13 stycznia 2016 | Ekspert księgowego | Aleksandra Tarka
Katarzyna 
Wojtowicz-
Janicka
źródło: materiały prasowe
Katarzyna 
Wojtowicz-
Janicka

Odszkodowanie zapłacone byłemu pracownikowi na mocy ugody sądowej, które miało swoją podstawę 
w przepisach prawa pracy, jest dla pracodawcy kosztem uzyskania przychodów.

Spółka rozwiązała z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 52 kodeksu pracy. Pracownik pozwał firmę o przywrócenie go do pracy i odszkodowanie w wysokości 25 tys. zł miesięcznie za każdy okres pozostawania bez pracy lub alternatywnie o zasądzenia odszkodowania w wysokości 300 tys. zł. Spółka zawarła z pracownikiem ugodę sądową, na mocy której zobowiązała się zapłacić mu odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy w wysokości 35 tys. euro. Odszkodowanie zostało przyznane pracownikowi na podstawie art. 45 § 1 kodeksu pracy. Spółka zapytała, czy kwota wypłacona pracownikowi tytułem odszkodowania na podstawie ugody sądowej jest dla niej kosztem uzyskania przychodu. W jej ocenie tak, bo wypłata odszkodowania jest przychodem pracownika ze stosunku pracy.

Fiskus odpowiedział, że wydatki związane z wypłatą odszkodowania byłemu pracownikowi na mocy ugody sądowej w związku z rozwiązaniem umowy o pracę wiążą się pośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednak, oceniając ich charakter, nie można wykazać związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10342

Wydanie: 10342

Spis treści
Zamów abonament