Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na czym polega kontrola rentowności kontraktów długoterminowych

13 stycznia 2016 | Ekspert księgowego | Tomasz Diering
Usługi długoterminowe w regulacjach krajowych i międzynarodowych
źródło: Rzeczpospolita
Usługi długoterminowe w regulacjach krajowych i międzynarodowych
W jaki sposób określać zakres wykonanych prac
źródło: Rzeczpospolita
W jaki sposób określać zakres wykonanych prac
Zestawienie parametrów projektów
źródło: Rzeczpospolita
Zestawienie parametrów projektów

Precyzyjna identyfikacja kosztów i przychodów z niezakończonych usług pozwala rzetelnie określić, czy wynik finansowy przedstawiony w sprawozdaniu finansowym jest ustalony zgodnie z przepisami.

Zasady ewidencji księgowej usług długotrwałych są specyficznym zagadnieniem w rachunkowości jednostek gospodarczych. Z jednej strony dostarcza ono księgowym sporo wyzwań ze względu na określenie osiągniętych na tych usługach przychodów oraz ujęcia ich w ewidencji księgowej. Z drugiej strony pozwala jednak osobom sprawującym kontrolę w jednostkach na precyzyjne określenie miejsca powstawania kosztów oraz odpowiadających im przychodów. Tym samym można w bardzo prosty sposób określić marżę osiągniętą na usługach długoterminowych.

Niezakończona budowa

Księgowi muszą przede wszystkim zidentyfikować usługi długoterminowe. Zarówno polskie, jak i międzynarodowe regulacje prawne określają warunki kwalifikacji usług długoterminowych.

Zgodnie z Międzynarodowym Standardem Rachunkowości nr 11 kontrakt długoterminowy to umowa na usługę budowlaną, której przedmiotem jest budowa składnika aktywów lub zespołu aktywów, ściśle z sobą powiązanych lub wzajemnie zależnych pod względem projektowym, technologicznym lub ze względu na ich funkcję użytkową, ostateczne przeznaczenie lub sposób użytkowania. Standard ten opisuje tu zarówno pojedynczy składnik aktywów (np. budynek czy statek), jak i cały ich zespół (np. w postaci kompleksu budynków)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10342

Wydanie: 10342

Spis treści
Zamów abonament