Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zatajenie handlowego celu spotkania narusza przepisy

13 stycznia 2016 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak

Przedsiębiorca, który zaprasza na spotkanie informacyjne lub na badania potencjalnych klientów, nie informując ich przy tym, że w rzeczywistości chodzi o zaoferowanie im produktów, narusza zbiorowe interesy konsumentów.

Michał Kołtuniak

Naruszenie zbiorowych interesów konsumentów może polegać na podejmowaniu przez przedsiębiorcę działań, które wprowadzają klientów w błąd. Przy tym może to być świadome przekazywanie informacji, wywołujących mylne wyobrażenie o produkcie lub usłudze, jak i wprowadzanie w błąd poprzez zaniechanie, gdy firma świadomie lub nieświadomie zataja istotne dla konsumenta informacje. Z zarzutem naruszenia zbiorowych interesów klientów przedsiębiorca może także się spotkać wówczas, gdy dopuści się stosowania nieuczciwej praktyki rynkowej lub czynu nieuczciwej konkurencji, jeżeli godzi to w interesy tej grupy.

Za naruszenie zakazu określonego w art. 24 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU z 2015 r., poz. 184), przedsiębiorcy grozi kara finansowa. Jej maksymalna wysokość może sięgnąć 10 proc. osiąganych przez niego obrotów. Przykładem takiego naruszenia może być takie działanie przedsiębiorcy, które polegałoby na zatajeniu prawdziwego celu stosowanej przez niego praktyki handlowej. W szczególności zatajenia jej komercyjnego charakteru. Tak właśnie postępowała firma z Gorzowa Wielkopolskiego, na którą Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę w wysokości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10342

Wydanie: 10342

Spis treści
Zamów abonament