Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy podatnik wybrał metodę kasową, ale jej nie stosuje

13 stycznia 2016 | Ekspert księgowego | Marcin Szymankiewicz

Przedsiębiorca, który zdecydował się na rozliczanie VAT w powiązaniu z zapłatą za faktury, ale nie umieszczał na wystawianych kontrahentom dokumentach adnotacji o tym, musi wystawić im korekty oraz poprawić złożone deklaracje.

W grudniu 2014 r. spółka zgłosiła w urzędzie skarbowym rozliczanie VAT metodą kasową. Przez pomyłkę nie wpisywała na fakturach „metoda kasowa". Deklaracja VAT za IV kwartał 2014 r. została więc sporządzona na zasadach ogólnych. Podobnie było z deklaracjami za I i II kwartał 2015 r. W III kwartale na fakturach sprzedaży spółka zaczęła umieszczać opis „metoda kasowa" i zgodnie z tą metodą ujęto faktury w rejestrach VAT (w powiązaniu z zapłatą). Jak poprawić poprzednie okresy? – pyta czytelnik.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że od grudnia 2014 r., kiedy to, jak rozumiem, spółka rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej, wybrała ona kasową metodę rozliczeń VAT określoną w art. 21 ust. 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z tym przepisem mały podatnik może wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do wykonywanych przez niego dostaw towarów i świadczenia usług powstaje:

1) z dniem otrzymania całości lub części zapłaty – w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny,

2) z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi – w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu innego niż wymieniony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10342

Wydanie: 10342

Spis treści
Zamów abonament