Bez dobrego uzasadnienia nici ze wstrzymania nakazu
Przedsiębiorcy, któremu inspekcja nakazała prawidłowo oznaczyć towar o wartości kilku tysięcy, będzie trudno przekonać sąd do wstrzymania wykonania takiej decyzji. Zwłaszcza że został zobligowany jedynie do poprawnego oznakowania partii, która może powrócić do sprzedaży.
Aleksandra Tarka
Spór dotyczył wstrzymania wykonania decyzji. Taki dodatkowy wniosek przedsiębiorca zawarł w swojej skardze na decyzję głównego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych nakazującej poddanie artykułu rolno-spożywczego zabiegowi poprawnego oznakowania. Mężczyzna wskazał, że wykonanie zaskarżonej decyzji narazi go na niebezpieczeństwo poważnej szkody majątkowej spowodowanej nieuzasadnionym wstrzymaniem produkcji i sprzedaży towaru.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie uwzględnił tego wniosku. Przypomniał, że zgodnie z art. 61 § 3 ustawy – prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi katalog przesłanek warunkujących wstrzymanie wykonania zaskarżonego aktu lub czynności jest zamknięty. Sąd uprawniony jest do uwzględnienia wniosku, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta