Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Można wezwać do próby ugodowej przedsiębiorcę z zagranicy

13 stycznia 2016 | Dobra Firma | Agata Jeleszuk

Jeśli w danej sprawie można złożyć pozew przeciwko zagranicznej firmie przed polskim sądem, to również można w tej sprawie przed tym sądem zawezwać do próby ugodowej.

We współczesnym obrocie gospodarczym coraz częściej mamy do czynienia ze współpracą z podmiotami mającymi siedziby poza terenem Polski. Okoliczność ta powoduje dodatkowe problemy w przypadku powstania sporów pomiędzy stronami. Dość często stosowana w razie sporu, w szczególności w celu przerwania przedawnienia, jest instytucja zawezwania do próby ugodowej.

Właściwość sądu

Zgodnie z art. 185 § 1 k.p.c. o zawezwanie do próby ugodowej – bez względu na właściwość rzeczową – można zwrócić się do sądu rejonowego ogólnie właściwego dla przeciwnika. Tym samym sądem miejscowo właściwym dla rozpoznania sprawy o zawezwanie do próby ugodowej jest: w przypadku osób fizycznych – sąd miejsca zamieszkania, a w przypadku osób prawnych – sąd miejsca siedziby przeciwnika. W tym kontekście zrodziło się więc pytanie, czy w ogóle możliwe jest złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej przeciwko podmiotowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10342

Wydanie: 10342

Spis treści
Zamów abonament